WIZYTA RODZINY POLONIJNEJ

WIZYTA RODZINY POLONIJNEJ - 7.11.2018

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od warsztatów czytelniczych prowadzonych przez Panią Katarzynę Siek. Na początku zajęć został odczytany fragment książki pt. „Chrzest Polski i woja Mściwoja” Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Uczniowie dowiedzieli się z niego jak wyglądał prawdziwy gród, kto w nim mieszkał, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców oraz kto zajmował się pracą. Następnie, na podstawie usłyszanego wcześniej fragmentu dzieci musiały samodzielnie stworzyć makietę grodu. Przy pomocy specjalnych plansz oraz masy solnej w grupach budowały własne grody, w których nie mogło również zabraknąć murów obronnych.

Po warsztatach wspólnie z dobrze już im znaną klasą 4a wyruszyli na wycieczkę pt. „Bimbą przez Poznań”. Z zajezdni „Zawady” uczniów odebrał zabytkowy tramwaj oraz umundurowany konduktor – Pan Piotr. Zwiedzanie rozpoczęło się oczywiście od sprawdzenia biletów. Każde dziecko otrzymało również specjalną mapę, dzięki której mogło śledzić trasę wycieczki. Z perspektywy pasażera dzieci obejrzały niemal wszystkie charakterystyczne dla Poznania miejsca, wśród nich należy wymienić: Maltę, Ostrów Tumski, Dzielnicę Cesarską, Plac Wolności czy ul. Święty Marcin. Przewodnik umilał wszystkim podróż różnymi ciekawostkami z życia miasta czy zadaniami. Uczniowie nauczyli się m.in. hymnu najsłynniejszej poznańskiej drużyny – Lecha Poznań, poznali podstawowe zwroty w języku migowym czy też zainscenizowali przyjazd św. Marcina do Poznania. Na sam koniec czekało ich oczywiście pamiątkowe zdjęcie.

Uczniowie wrócili do szkoły spacerem, poznając przy okazji dzielnicę, w której znajduje się nasza szkoła.

Po obiedzie goście z Czech wyruszyli na niezwykłe spotkanie. Odwiedzili, bowiem Matkę Chrzestną ORP „Poznań”, czyli panią Marię Łbik. Pani Maria przyjęła gości z nieukrywaną radością.  Na początek zaprezentowała dzieciom swoją bogatą ekspozycję malarską, a następnie kącik dotyczący naszego patrona, czyli ORP „Poznań”. Uczniowie byli zaintrygowani tym, co zobaczyli, ponieważ prace pani Marii wypełniają dosłownie każdy zakamarek jej cudownego domu.  Na zakończenie wizyty pani Łbik przygotowała dla swoich gości niespodziankę – każdy otrzymał własnoręcznie namalowany przez nią obrazek z motywem kwiatowym. W pozytywnych nastrojach goście opuścili dom pani Marii i udali się do hotelu na zasłużony odpoczynek.

WIĘCEJ ZDJĘĆ...